Çerkezköy Belediye Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Vahap Akay, Cumhuriyet Meydanı’nda Çerkezköy Haber, Marmara Haber, Radyo Haber ve Trakya FM ortak canlı yayınında Gündem Özel programında Gazeteci Şaban Kardeş’in sorularını yanıtladı.

 

Başkan Akay, görev yaptığı 10 yılın çok hızlı geçtiğini ifade ederek “8 Nisan 2014’te belediyenin kapısından içeriye girdiğim günü hatırlıyorum. Sonra 2019 seçimi geldi. Bir seçim dönemi daha atlattık. 2019’dan sonra ikinci dönemde yaşadıklarımızı anımsıyorum. Cumhuriyet Meydanı’nın çukurlu zamanlarını, pandemili dönemlerimizi hatırlıyorum. Zaman hızlı akıp geçti” diye konuştu.

“ÇERKEZKÖY’ÜN BU ÇITASINI DAHA DA YUKARIYA KALDIRMAK”

Tekirdağ’ın bir bütün olarak güçlü kalmasını savunan taraf olduğunu söyleyen Akay, “Burada bir il ortaya çıkacak süreci oluştu. Ben de Çerkezköy’ün gücünü, Çerkezköy’ün potansiyelinin bu anlamda var olduğunu ifade etmiştim. Tekirdağ’ın nüfusu 10 yıl evvel 875 bindi. Bugün bu nüfus 1 milyon 150 bin. 10 yıl sonra Tekirdağ’ın nüfusu 1 buçuk milyonu aşacak” dedi.  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterildiği takdirde Tekirdağ adına daha somut şeyler anlatacaklarını söyleyen Akay, “Tekirdağ’ın tamamının gelişimine dair hedeflerimizi daha somut olarak anlatacağız. Hedeflerimizi hayallerimizi bir kitap haline getirip o kitabın arkasından yürüyeceğiz. Tarım kenti olan gücünün farkında olan bir Tekirdağ olacak. Turizm gücünün farkında olan bir Tekirdağ olacak. Doğası, denizi, tarihi güzellikleriyle turizmin öne çıktığı bir Tekirdağ olacak. Bir sanayi kentindeyiz, benim şehrim, benim kentim Çerkezköy, Kapaklı. Tekirdağ’ın en önemli sanayi başkentlerinden Çerkezköy, Kapaklı’da ne olursa olsun sanayiye ‘buyur gel’ demeyen, bu toprakları koruyan, çevresine sadık kalan, çevresel sorumlulukları üzerine alan iradeyi ortaya koyan bir büyükşehir olacağız. Çerkezköyümüz 2000’li yıllardan sonra hızla büyüyen bugünkü nüfusu 220 bine dayandı. 10 yıl evvel belediyenin kapısından içeriye girerken Çerkezköy’ün nüfusu 110 binlerdeydi. Bundan 20 yıl evvel daha az içine kapanık bir Çerkezköy vardı. Bu büyümeyi bugüne geldiğimiz noktada doğru değerlendirmemiz lazım. Herkesin çekim alanı olan ancak yaşanmak istemeyen Çerkezköy’de yaşanılması tercih edilen bir Çerkezköy ortaya çıktı. Vatandaşlarımızın bulundukları şehirlerde yaşamaları için bazı gerekçelere ihtiyaçları var. Meydanları, caddeleri, aydınlık sokakları, okulları, kültürel anları ile bütün bir şehir haline gelmemiz lazımdı. Çerkezköy son 10 yılda bu değişimi gerçekleştirdi. Bu değişim, dönüşüm Çerkezköy’ün geldiği noktayı gösteriyor. İşimiz, hedefimiz büyükşehir olarak Çerkezköy’ün bu çıtasını daha da yukarıya kaldırmak” dedi.